fallback

Новият тон на Рубини - с оптимизъм и препоръки за инвестиции

След няколко години предупреждения и песимизъм американският икономист се изказва положително за САЩ, долара и акциите

09:26 | 24.09.13 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Името на Нуриел Рубини стана популярно с прогнозите за криза и срив на пазарите. Сега обаче изглежда, че доктор Страх сменя тона си и показва доверие към американската икономика и фондовия пазар, пише CNBC.

Невероятно, но думата „криза”, както и нейните синоними, почти липсваха от лекцията, която Рубини изнесe по време на конференцията за търговия със суровини Index Universe, посочват от агенцията.

Вместо тях на няколко пъти специалистът е използвал термина „анемично” по повод възстановяването на глобалната икономика. Според Рубини американската икономика е доста по-добре позиционирана за ръст от повечето си глобални конкуренти, което води до поскъпване на долара, постепенно увеличаване на лихвите и избягването на катастрофа на облигационния пазар.

За долара

„По-вероятно е доларът да поскъпне, отколкото да отслабне. Това, което отличава САЩ от останалите развити икономики, е фактът, че фундаментите на американската икономика са много по-добри”, посочва Рубини.

Сред посочените предимства са ръстът на производителността и внедряването на технологии, както и продължаващото вливане на ликвидност от Федералния резерв. Според Рубини Фед ще започне да свива месечните покупки на облигации скоро, а през 2015 година ще започне и да увеличава основния лихвен процент.

„Америка е много по-напред и е много по-успешна от останалите икономики. Ръстът в САЩ ще бъде много по-бърз от този в Европа, Великобритания и Япония. Постепенно доларът ще започне да поскъпва, а не както предричат някои – да се срива”, категоричен е Рубини.

За суровините

Като цяло, Рубини има негативни очаквания за цените на суровините, тъй като според него „суперцикълът” при тях вероятно е приключил.

„Цените на повечето суровини е по-вероятно да вървят надолу през следващите две години, отколкото да се повишат”, обяснява икономистът и посочва, че причина за това е забавянето на китайската икономика, както и намаляването на ресурсната й интензивност.

Изтеглянето на стимулите от страна на Фед също би трябвало да натежи на цените, тъй като ще предизвика поскъпване на долара, смята Рубини.

За златото

Далеч не толкова оптимистичен е Рубини по отношение на златото. Неговото очакване е, че цената на благородния метал ще се върне към 1 000 долара за тройунция, като основната причина за подобен срив би бил фактът, че инфлацията изчезва като заплаха.

„Онези, които се страхуват от инфлацията, се опасяват, че печатането на пари предизвиква инфлация. В развитите икономики повишаването на цените ще бъде най-малкият проблем за решаване през следващите две или три години”, обяснява Рубини.

За акциите

Попитан има ли област, за която да е по-оптимистичен, Рубини обяснява, че би трябвало да се обърне внимание на пазарите на акции. Тук икономистът препоръчва погледът да е насочен към акциите от развитите страни – и по-конкретно от САЩ и Япония, а не толкова от Европа и Великобритания.

И все пак порция мрак

Въпреки очевидната смяна на тона, Рубини остава верен на себе си и посочва няколко държави, към които трябва да се подхожда с внимание. Заради високите дефицити по текущите сметки икономистът не е е оптимист за някои от развиващите се страни и посочва като примери Индонезия, Бразилия, Турция и Украйна.

„Оставаме предпазливи към тези развиващите се пазари, които са крехки според много показатели”. Обяснява Рубини.

По отношение на Китай иконмистът очаква забавяне на растежа до 6 на сто през 2015 година. Освен това страната трябва да вземе мерки за ограничаване на спестяванията, които остават над 50% от брутния вътрешен продукт, както и да насърчи вътрешното потребление, което към момента се равнява на 30% от БВП.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:19 | 12.09.22 г.
fallback